8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali čistiť octom
V poslednej dobe sa však internetom šíri taký „blud“, že ocot je ten najuniverzálnejší čistič pod slnkom a nič iné v domácnosti nepotrebujeme. Lenže ono to tak celkom pravda nie je. Ocot vie byť výborným čističom, ale popravde, vie pri čistení spraviť aj veľa zlého, ak nie je použitý správne. A verte mi, vedia to byť pekne drahé chyby.
1. Mramor, vápenec a hocijaký druh kameňa
Máte doma krásnu mramorovú dosku na krájanie, na ktorú robievate tie najkrajšie misy pre návštevy? Alebo nebodaj kamennú podlahu alebo dosku na linke? Tak sa vyhnite octu! Ocot rozožiera vápnik, tým pádom rozrušuje štruktúru kameňa. Nezbadáte to však po pár razoch – ak by ste však používali ocot na tieto povrchy pravidelne, tak by ste z toho nadšení naozaj neboli. A ako som zistila, sú ľudia, ktorí používajú ocot na čistenie pomníkov. A tie sú z kameňa. Naozaj to nie sú lacné záležitosti, tak prečo pridávať k pôsobeniu poveternostných vplyvov ešte aj narúšanie vo forme octu?
2. Práčky a umývačky
Počuli ste už ten geniálny nápad o tom, že máte namiesto aviváže pridať biely ocot? Alebo že máte práčku odvápniť octom? No tak pŕŕŕ, rovno zastavte. Ocot spôsobuje tvrdnutie gumených častí a verte mi, keď budete musieť kúpiť novú práčku len preto, lebo si ju takýmto používaním pokazíte, nebude to veľmi príjemné. Mimochodom, spredu plnené práčky sú na toto náchylnejšie, po čase začnú tiecť. To isté platí aj na umývačky riadu. Dokonca v návode na umývačku od Miele som našla, že ak chcete ocot použiť, tak má mať koncentráciu max. 5 %.
3. Žehličky
Možno ste až tak nedodržiavali návod k žehličke, kde bolo odporúčanie na používanie destilovanej vody? Nuž, teraz ale do nej určite nelejte ocot! Žehlička má vo vnútri špeciálnu vrstvu, ktorú ocot rozruší a kovové časti žehličky vám začnú zvnútra oxidovať. Ide ale predovšetkým o to, že potom už nemusí dobre fungovať.
4. Obrazovky zariadení
Toto sa týka všetkého – mobilov, televízorov aj monitorov. Použitím octu narušíte antireflexnú a oleofóbnu vrstvu. Radšej na utretie prachu použite suchú mikrovláknovú „švédsku“ utierku. Ak však potrebujete vydezinfikovať svoj telefón, postup je nasledovný: na handričku (nikdy nie na telefón) si nastriekajte izopropylalkohol a následne smartfón dôkladne vyčistite.
5. Podlahy
Čože? Ako to? Nuž, v tomto prípade vás sklamem, ale ocot nemá na podlahe čo robiť. Poškodzuje drevo, vrchnú vrstvu laminátu, poškodzuje laky. V praxi to znamená, že podlahy po čase matnejú a ľahšie sa zničia.
6. Hliník alebo liatina
Tu ocot priamo nespôsobí koróziu, ale spôsobí odstránenie ochrannej vrstvy, vďaka čomu dochádza k oxidácii týchto kovov a následnému hrdzaveniu. Opäť – je to proces, ktorý nezbadáte ihneď a o to je to zákernejšie.
7. Čokoľvek, na čo ste pred chvíľou naniesli čistič na báze chlóru
Nastriekali ste drez chlórovým čističom a teraz sa chystáte naliať tam ocot? Nerobte to! Chlór a ocot spolu zareagujú a do výparov sa dostane jedovatý plynný chlór. A to predsa nechcete.
8. Toto nie je zákaz, ale nevyčistíte to: mastné povrchy
Našli ste na nete geniálny nápad o tom, že polejete octom plech a on sa sám očistí? No, takto to fungovať nebude. Dáme si trochu chémie (ktorú som pre vás rada dohľadala). Voda aj kyselina octová majú polárne väzby. Tuk (mastnota) reaguje s molekulami s nepolárnymi väzbami (sám takou je). Preto potrebujete tuk najprv odmastiť nejakým detergentom (prostriedok na riad, mydlo), a keď bude daný objekt čistý (a je na to vhodný), tak ho môžete dočistiť octom pre väčší lesk.
9. bod, ktorý dopĺňam po logickom argumente v jednej knižke dňa 15.1.2023 – nepoužívajte ocot na silikónové tmely a tesnenia
Pravdou je, že som si to najprv vôbec neuvedomila, takže to dopĺňam. Rovnako, ako ocot poškodzuje gumené tesnenia, robí šarapatu aj pri silikóne a ten môže pri dlhodobom čistení octom (a octovými roztokmi) spráchnivieť.
Ak mi chcete napísať, tak ma kontaktujte niekde tu:
Ak chcete podporiť moju tvorbu, môžete tak spraviť v odkaze na patreon (to je tá červená ikona po týmto alebo mi kúpiť kávu. Ďakujem <3