Ako si zjednodušiť upratovanie?

Viem, že všetci občas bojujeme s lenivosťou (tu sa hlásim ako prvá), s tým, že nás prevalcuje život alebo s tým, že nás zavalia iné neplánované veci. Ako si v takom prípade zjednodušiť upratovanie tak, aby sme sa o pár týždňov nestretli s tým, že sa budeme musieť naozaj premáhať, aby sme upratali?
1. Čistiace potreby majte vždy pokope
Pokiaľ sa máte všetkým prehrabávať a snažiť sa nájsť, kde ste odložili čističe, mopy, handry, čokoľvek, tak sa stane len jedno-jediné – prejde vás aj tá posledná chuť do upratovania.
2. Udržiavajte svoje upratovacie pomôcky čisté
Skončili ste s upratovaním? Super, takže všetky handry a mopové hlavice dajte pekne oprať a vysušiť, nech vám nabudúce budú slúžiť rovnako dobre. A pamätajte, špinavou handrou nič neočistíte 🙂 Mimochodom, rovnako sa treba starať aj o vysávače, metly a mopové násady. A ak sa čudujete tej mopovej násade, tak vám môžem povedať, že v živote som videla už kadejaké, aj také, ktorých som sa bála dotknúť.
Ak však tieto veci nespravíte hneď po upratovaní, tak je možné, že o pár dní v tom nájdete len výhovorku, prečo sa čisteniu vyhnúť.
3. Oprašovanie nábytku a vysávanie si vždy naplánujte na jeden deň
V tomto prípade je to úplne jednoduché – na tejto našej planéte funguje gravitácia, takže keby ste to spravili naopak, jednoducho vám ostane zaprášená podlaha. Keď však nábytok najprv oprášite a potom povysávate podlahy, rozvíri sa toho minimum.
4. Udržiavajte poriadok priebežne
Sú v sprche stekance od šampónu? Umyte ich hneď. Prišli domov decká a obúchali všetko bahno z topánok v chodbe? Dajte im do rúk metlu (v prípade malých detí to, samozrejme, musíte spraviť vy sami) a nech si to pozametajú. Keď sa prekonáte v maličkostiach, uľahčí vám to neskoršie upratovanie.
5. Delegujte
Domáce práce sú nepísanou povinnosťou každého člena domácnosti. Áno, chápem, keď sa dvaja ľudia dohodnú, že toto bude robiť jeden z nich, zatiaľ čo sa druhý bude venovať niečomu inému. Nepodľahnite však čaru sebapresvedčenia, že viete všetko urobiť najlepšie a nechajte (po vzájomnej dohode) priestor každému členovi domácnosti.
6. Čítajte návody
Tento bod som tu musela zaradiť – viete tým ušetriť kopu času! Napríklad – idete upratovať kúpeľnu a toaletu. Pozrite si, ako dlho má pôsobiť v záchode čistič a ako dlho majú pôsobiť ostatné čističe (v mojom prípade je to antibakteriálny sprej). Sama viem, že moje prostriedky majú 15 minút na pôsobenie, čo je čas, počas ktorého utriem prach na poličkách, utriem práčku, umyjem obkladačky, a tak ďalej. Na záver už len dočistím to, kde bola dezinfekcia (miesta kontaktu, záchod a páku na vodovodnej batérii).
Keby som ich naniesla až na koniec tak nastanú dve veci – buď budem musieť čakať, kým budú pôsobiť a stratím tak ďalší čas alebo by som ich hneď zotrela a nestihli by tam zahlušiť ani jednu z 99,9 % baktérií 🙂
Ak máte ešte nejaký trik na to, čo patrí do zjednodušenia upratovania, kľudne to napíšte do komentárov alebo mi napíšte niekde tu:
Ak chcete podporiť moju tvorbu, môžete tak spraviť v odkaze na patreon (to je tá červená ikona po týmto alebo mi kúpiť kávu. Ďakujem <3