5 bodov, s ktorými sa zbavíte prachu
Priznajme si to, boj s prachom je nekonečný a nikto z nás nemá zázračný spôsob, ako sa ho zbaviť. Aj napriek tomu existuje týchto 5 bodov (a naša vytrvalosť), vďaka ktorým bude tento kolobeh o čosi jednoduchší. Ako sa teda zbaviť prachu?
Prach nie sú len čiastočky z vonkajšieho prostredia, ale tiež maličké kúsky textilu z nášho oblečenia, naše odumreté bunky (viem, neznie to najlepšie, ale tak to je) a všeobecne miniatúrne kúsočky všetkého, čo je okolo nás.
1. Pravidelne utierajte prach
Znie to ako začiatočnícka rada? Áno, a je to dobre, lebo ňou naozaj je. Pravidelným utieraním prachu si uľahčíte prácu, pretože keď to necháte zájsť príliš ďaleko, tak sa vám bude domácnosť odprašňovať oveľa zložitejšie. Preto raz do týždňa venujte prachu svoju pozornosť. Na čistú prachovku naneste trochu prostriedku (buď univerzálneho alebo špeciálneho, pokiaľ máte doma povrchy ako napríklad drevo) a zotrite prach. Ak sa pýtate, že koľko toho prostriedku treba, tak si to predstavte ako keby ste si voňavkovali zápästie. Viac ho fakt netreba, ide len o to, aby sa prach nevíril.
Moje momentálne používané upratovacie prostriedky nájdete tu.
2. Oprašujte aj knihy
Na knihy si zožeňte statickú prachovku alebo dobrú hubicu s jemnou kefkou na vysávač. Ja mám radšej tú vysávaciu možnosť, je oveľa rýchlejšia a efektívnejšia. Knihy však spomínam z toho dôvodu, lebo častokrát vidím, že sa na ne zabúda. Pokiaľ ich nevyťahujete a nečítate všetky raz do týždňa, tak im občas prebehnite zvršky. POZOR – vysávač musí byť nastavený na najnižší výkon, aby ste si nezničili prebaly.
3. Pravidelne vysávajte
Podlaha je v našich domácnostiach tou najväčšou horizontálnou plochou a priamu úmeru v tomto prípade neobídeme – čím väčšia plocha, tým viac prachu. Po vysávaní nezabudnite tiež na vypráznenie nádoby, výmenu vrecka a tak podobne. Tiež sa venujte filtrom – pokiaľ sú umývateľné, venujte im pozornosť aspoň raz do mesiaca. Ak máte meniteľné filtre, tak si poznačte do kalendára, kedy ich treba vymeniť a s ich výmenou neváhajte. Je to ako mať nový vysávač zo svojho starého.
4. Vysávajte aj matrace a čalúnený nábytok
Spánkom trávime až tretinu svojho života, takže miesto, kde spíme, si zaslúži o trochu viac, ako len pravidelnú výmenu obliečok. To isté platí o všetkých gaučoch, sedačkách, stoličkách s čalúnením – ich pravidelným vysávaním nielenže znížite prašnosť v miestnosti, ale tiež budete mať lepší pocit, že si sadáte alebo líhate do niečoho čistého.
5. Zadovážte si čističku vzduchu
Čističku som už spomínala v článku o zľahčovaní života alergikovho a musím sa k nej vrátiť znova. Odkedy ju máme, množstvo prachu sa neskutočne znížilo. Väčšinou to robím tak, že ju pustím PO upratovaní, kedy dokáže zachytiť všetko, čo som v zápale práce rozvírila. Okrem toho sú čističky vzduchu schopné zachytávať aj baktérie a vírusy, takže počas období respiračných ochorení sú doma viac než vítané.