Magic eraser, nanohubka alebo melamínová špongia
Máme tu nový fenomén! Nanohubky alebo melamínové špongie sú tie biele zázraky, ktoré sa pri použití drolia, ale zároveň vám nahradia tekutý čistiaci piesok (mám na mysli Cif :-)). Poďme sa teda pozrieť na to, čo vlastne tento zázrak je, kde sa hodí a kde by som ho na čistenie nepoužila.
Melamínové špongie sú vytvorené zo špeciálnej melamínovej živice. Melamín samotný sa v našich krajoch nechvalne preslávil na kuchynskom riade. Totižto, melamínový riad je povolený (používa sa, napríklad, v bambusových riadoch), ale zle reaguje na vyššie teploty. Pri teplotách nad 70°C sa uvolňuje do kyslých prostredí (čiže napríklad ovocných štiav).
To ale neznamená, že sa teraz budeme strániť týchto hubiek, sú naozaj veľmi fajn. Len ich nezahrievajte nad 70°C a nejedzte z nich 😀
Melamínová hubka nie je klasickou špongiou – trhá sa, oveľa rýchlejšie sa opotrebúva a jej funkcia je jednoducho odlišná. Hubku nenamáčajte celú, postupne si z nej odtŕhajte a používajte menšie kúsky. Hubku namáčajte len do obyčajnej čistej vody, nepotrebuje na seba viazať žiaden saponát, ani iné čistiace prostriedky.
Hubka veľmi dobre odstraňuje nečistoty z hladkých povrchov ako je sklo alebo plast, dobre si však poradí aj so škvrnami na podlahách, ošetrenom dreve, pracovných doskách alebo na obuvi (áno, pekne vyčistí aj ozaj špinavé podrážky topánok). Výborne s ňou dočistíte aj vodovodné batérie alebo iné nerezové príslušenstvo vašej domácnosti, ale aj textílie, kožu a koženku. Super slúži na čistotu interiéru auta a povrchy, ktoré majú nejakú tú porozitu. Je bezpečná pre väčšinu povrchov, ALE…
Kde hubku nepoužívať
Hubku nepoužívajte na vysokolesklé laky (napríklad na aute), na žiadne displeje (televízory, monitory, mobily, …), na farbených povrchoch, kde by mohla spôsobiť odstránenie farby (napríklad maľovaná váza).
Častokrát vie problém spraviť aj VODA. 99 % času používajte hubku navlhčenú, ale to jedno percento by vás mrzelo. Preto, ak chcete vyčistiť stenu od prvovýtvorov malých umelcov, použite na stenu hubku suchú, aby vám tam nevznikla machuľa. Jasné, ak máte dom vymaľovaný umývateľnou farbou, tak nie je problém, ale nie všetci sme na takéto veci mysleli, keď sme maľovali. Pokiaľ idete hubkou na mastnú špinu, tak tiež odporúčam hubku použiť nasucho – vie do seba čiastočne absorbovať mastnotu a vodu ozaj nepotrebujete. Keď sme pri tej mastnote, odtlačky prstov na matnej kuchynskej linke takto odstránite tiež 🙂
Ja som svoje hubky na testovanie dostala z liate.sk, čím im ďakujem za spoluprácu a podporu mojich testovaní 🙂
Ak chcete vidieť viac tipov do domácnosti, tak ma nezabudnite sledovať na sieťach – všade som ako pohodový domov.